Królowa Świata — nr 4(54)/2018Drodzy Czytelnicy Królowej Świata!

W okresie wielkanocnym, który będzie trwał do Uroczystości Zesłania Ducha Świętego, rozbrzmiewa radosne Alleluja. Jezus żyje i działa pośród nas. Św. Paweł zapewnia, iż Chrystus zmartwychwstał jako pierwszy i my zmartwychwstaniemy według kolejności wyznaczonej nam przez Pana. Radość chrześcijanina i nadzieja wynika stąd, że choć jest poddany nieuniknionej konieczności śmierci, to będzie żył wiecznie. Zmartwychwstały otworzył nam drogę powrotu do Ojca. Po to Jezus umarł i zmartwychwstał, abyśmy mieli udział w Jego boskim życiu. Dlatego, jak pisał papież Franciszek w Evangelii gaudium, nie możemy żyć Wielkim Postem bez Wielkanocy. Wychodzimy ze smutku i przygnębienia, aby światłość i świeżość poranka niedzielnego napawała zaufaniem do Jezusa.

W najnowszej adhortacji Gaudete et exultate Franciszek zachęca nas do wejścia na drogę świętości, która nie jest czymś nadzwyczajnym i wyjątkowym oraz przeznaczonym dla wybranych, lecz dla wszystkich. Papież zauważa, że jest ona tak zwyczajna i realizowana w małych gestach oraz możliwa dzięki mocy Ducha Świętego przebywającego w nas od momentu chrztu. Świętość jest jakby po sąsiedzku, może dlatego czasami niezauważalna, bo taka zwyczajna. Papież woła: „Bądź świętym, żyjąc radośnie swoim darem.” Tej radości towarzyszy także poczucie humoru i tu Franciszek przywołuje pośród świętych także postać św. Filipa Neri. Posiadał on radość, która była owocem Ducha Świętego. Mówił, iż dobro i radość są najprostszą drogą do świętości. Jeśli wołamy Alleluja, to niech ono będzie świadectwem naszej wiary, że Jezus prawdziwie zmartwychwstał. Jego grób jest pusty!

Ks. Mirosław Prasek COr

W numerze:
Artykuł
str.
ks. Ireneusz Gizan COr
• Kronika parafialna — marzec 2018
2
ks. Michał Krawczyk
• Maria Magdalena — świadek Zmartwychwstałego Pana Jest jedną z najbardziej znanych świętych Kościoła, w oktawie uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego, podczas liturgii, czytane są fragmenty Ewangelii opisujące Marię Magdalenę jako jedną z pierwszych, która spotkała Pana Jezusa po Zmartwychwstaniu oznajmiając tę radosną nowinę Apostołom. Dwa lata temu liturgiczny obchód ku jej czci został podniesiony do rangi święta. Ale jednocześnie oprócz tej dużej popularności osoba Marii Magdaleny budzi po dziś dzień wiele kontrowersji. W powszechnej świadomości chrześcijan pokutuje przekonanie, że Maria Magdalena to nawrócona przez Jezusa jawnogrzesznica. Skąd taki pogląd, skoro na kartach Ewangelii nie znajdziemy takiej informacji? Pomocą w odnalezieniu odpowiedzi na to pytanie jest przywołanie nauczania ojców Kościoła w odniesieniu do tej świętej niewiasty.
4
s. Ewa Kukiełka fmm
• Młodzi do młodych W dniach 21-23.03.2018 dane nam było pomagać naszym kapłanom, ks. Jarosławowi Rożkowi i ks. Piotrowi Woszczykowi, w rekolekcjach szkolnych, dla Szkoły Podstawowej i Gimnazjum, w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Przytyku. Klimat świątyni i atmosfera panująca wewnątrz pozwoliły na szybkie złapanie „wspólnego języka” z dziećmi i młodzieżą. Tematy w poszczególnych dniach skupione były wokół: Wiary, Eucharystii i Grzechu. Wielkie wrażenie wywarły na nas rozśpiewane dzieci, chętne do nauki nowych piosenek połączonych z tańcami. Młodzież natomiast z uwagą wsłuchiwała się w konferencje i krótkie świadectwa, którymi dzielili się nasi uczniowie. Nowe doświadczenie posługi młodych do młodych, z pewnością pozostanie we wspomnieniach ewangelizacyjnych grupy Młodych Niekanapowych z naszego Katolika. Poniżej zamieszczam kilka zapisanych wspomnień „niekanapowych”.
6
Ulice, skwery, zaułki...
Paweł Puton
• Utracony pomnik Józefa Piłsudskiego. Pamiątka budowy linii kolejowej z Radomia do Warszawy W W bieżącym roku świętujemy 100. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Jeśli by się bliżej przyjrzeć okazuje się, że nie mamy w Radomiu żadnego pomnika Józefa Piłsudskiego (1867-1935) — ojca odrodzonej Rzeczpospolitej. Co prawda mamy w śródmieściu reprezentacyjną ulicę, noszącą jego imię, na Plantach znajduje się szkoła podstawowa nr 32, mająca Marszałka za patrona, tam też mieści się stadion lekkoatletyczno-piłkarski im. Piłsudskiego, a w mieście działa oddział Związku Piłsudczyków. Nie ma jednak w Radomiu żadnego pomnika — choć sam Marszałek, gdyby mógł przemówić — pewnie powiedziałby, że wystarczającym jego upamiętnieniem jest znajdujący się na radomskim Rynku posąg legionisty — żołnierza formacji tak bliskiej sercu Piłsudskiego. Niewielu mieszkańców Radomia wie, że swego czasu w naszym mieście znajdował się jednak pewien nietypowy, ale bardzo ciekawy pomnik twórcy Legionów. Marszałek jeszcze za swego życia stał się patronem budowy linii kolejowej z Radomia do Warszawy. Minęło właśnie równo 85 lat od rozpoczęcia jej budowy — warto więc przypomnieć tamte wydarzenia. Tym bardziej, że powstała trasa kolejowa wyznaczyła granicę późniejszego osiedla „Nad Potokiem”, a wspomniany pomnik przez dwie dekady stanowił interesującą dominantę lokalnej przestrzeni.
8
Edyta Okomska, Ewa Majcher
• Mowa pożegnalna
— pamięci Pani Jadwigi Komorek W tych poetyckich wersach ks. J. Twardowskiego, zawiera się istota pracy i osobowości św. pamięci Pani Jadwigi Komorek, pedagoga, wieloletniego nauczyciela i dyrektora Publicznej Szkoły Podstawowej nr 33 w Radomiu.
11
Magdalena Wojtkiewicz
• Z historią w tle Co by było gdyby nie było rozbiorów? W jakim stopniu liberum veto było głównym winowajcą upadku państwa? Kiedy tak naprawdę wkroczyliśmy na niebezpieczną drogę utraty wolności — w XVIII czy może już w XVII wieku? A może rozbiory to odwet Katarzyny Wielkiej za młodzieńczy romans z naszym ostatnim władcą Stanisławem Augustem Poniatowskim? Czy Konstytucja 3 Maja mogła uratować byt państwa?
12
Adrian Kromka, Marek Zalewski
• Słowacja i Bardejov Słowacja jest najbliższym sąsiadem Polski. Podobna mentalność i otwartość ludzi oraz język sprawia, że wiele łączy oba nasze narody. Słowacja jest postrzegana przez Polaków głównie poprzez wyprawy na narty. Nic dziwnego, bo blisko, dużo znakomicie przygotowanych tras, no i jest znacznie taniej niż w odległych „zagłębiach narciarskich” w Austrii czy we Włoszech. Ale Słowacja jest także doskonałym miejscem do spędzania letnich wakacji, bo wprawdzie nie ma morza, ale rekompensuje to duża liczba wspaniałych aquaparków z wodami termalnymi.
14
Rośliny wokół nas
Anna Rudny
• Magnolia Wiosną w przydomowych ogródkach coraz częściej zobaczyć można przepiękną roślinę — magnolię. Jest to drzewo osiągające wysokość od 2 do nawet kilkunastu metrów, w zależności od odmiany. Magnolia przyciąga wzrok i wyróżnia się na tle zieleni dzięki pięknym, dużym kwiatom i ich intensywnym kolorom. Mogą być one białe, biało-różowe, różowe, fioletowe, niebieskie czy purpurowe. Drzewo wytwarza kwiaty, przeważnie wtedy, kiedy na nim nie ma jeszcze liści, obsypane jest nimi całe i wygląda przepięknie, jak wielki bukiet.
16
ks. Michał Krawczyk
• Biskupi katoliccy wobec Konstytucji 3 Maja W roku, w którym Polacy obchodzą stulecie odzyskania niepodległości, w sposób niezwykle uroczysty świętowane są wydarzenia mające ważny wpływ na dzieje naszej Ojczyzny. Wspominani są politycy i wojskowi, których dzisiaj odnajdujemy w panteonie polskich bohaterów. Warto przy tej okazji popatrzeć na zaangażowanie Kościoła katolickiego w te przełomowe wydarzenia. W miesiącu maju wspominamy rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Jaki był udział i jakie poglądy mieli hierarchowie Kościoła odnośnie do przebudowy ustrojowej państwa?
18
Iwona Tataryn-Jagielska
• Nauka języka nadal ponad wszystko! W dzisiejszym, niezwykle szybko zmieniającym się świecie, ogromną wartością jest łatwy dostęp do wiedzy. Wiedzy różnorodnej, pochodzącej z wielu źródeł i ukazującej świat z najróżniejszych punktów widzenia. Mamy możliwość poznawać innych, łatwo również możemy swoje poglądy i swoje wartości prezentować tym, z którymi jeszcze niedawno nie wyobrażaliśmy sobie spotkania. Poznawanie języków obcych tylko te możliwości zwiększa, sprawia, że rozpościerają się przed nami coraz większe obszary świata, coraz większe zasoby informacji i wiedzy. Nasza szkoła swoimi działaniami otwiera szeroko drzwi do tej wiedzy.
19
Marlena Fryśkowska
• Mistrzostwo dla naszych uczniów w turnieju szachowym 9 marca 2018 r. uczniowie Katolickich Szkół im. Św. Filipa Neri, zdobyli I miejsce w Otwartych Drużynowych Mistrzostwach Radomia Szkół Gimnazjalnych w Szachach im. Tadeusza Zielińskiego ps. „Igła”. Puchar i złote medale w turnieju rozegranym systemem szwajcarskim na dystansie 5 rund z tempem P'30, wywalczyli dla szkoły: Janusz Starck (2ag), Michał Sobolewski (2bg), Szymon Strawa (2ag), Mikołaj Wosztyl (2cg).
20
Anna Jóźwiak
• XIII Zawody w Pływaniu 20 lutego, reprezentanci naszej szkoły — uczniowie klasy 2 i 3: Anna Jóźwiak, Artur Jóźwiak, Jakub Konwa, Janusz Starck, Aleksander Pluta, Zbigniew Duda, Filip Cieślak, Adam Wójcik i Michał Wójcicki — wyruszyli na podbój Warszawy, w XIII Zawodach Szkół Podstawowych i Gimnazjalnych o Puchar Dyrektora SSP 10 i SG 27.
21
Anna Jóźwiak
• Zaplanuj urlop na wakacje z Ruchem Rodzin Nazaretańskich Ruch Rodzin Nazaretańskich w Diecezji Radomskiej istnieje już od 25 lat. Z tą formacją nierozerwalnie związane są coroczne letnie rekolekcje.
22
red.
• Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. św. Filipa Neri Katolicka Szkoła Podstawowa im. św. Filipa Neri w Radomiu oferuje naukę w VIII klasie w warunkach szkoły ponadpodstawowej!
23
Jakie to dobre — kuchenne smaki
Justyna Czyż
• Sernik z musem truskawkowym odczas świąt na naszych stołach nie brakuje domowych ciast. Na Boże Narodzenie zazwyczaj pieczemy makowce, keksy i pierniki, a na Wielkanoc babki, mazurki czy paschę. Oprócz tych tradycyjnych wypieków, na tak wyjątkowe okazje sprawdzić się może lekki sernik z musem truskawkowym
23
Z biblioteki Baroniusza
Szczepan Kowalik, Arkadiusz Kutkowski, Jerzy Kutkowski
• ...byłem z tymi ludźmi. Życie i działalność księdza Romana Kotlarza. Ksiądz Roman Kotlarz (1928-1976) był kapłanem diecezji sandomierskiej, od 1961 r. pełnił funkcję proboszcza podradomskiej parafii Pelagów. Był cenionym duszpasterzem, organizatorem uroczystości kościelnych przyciągających tłumy wiernych oraz opiekunem duchowym chorych przebywających w szpitalu psychiatrycznym w Krychnowicach. Za udział w proteście robotników w Radomiu 25 czerwca 1976 r. i wygłaszanie kazań, w których apelował o poszanowanie godności uczestników radomskiej rewolty represjonowanych przez władze, był nękany psychicznie oraz został co najmniej dwukrotnie pobity na plebanii przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. Zmarł 18 sierpnia 1976 r., niespełna dwa miesiące po proteście, stając się jednym z symboli Czerwca '76.
24
Idziemy do kina
Wojciech Sałek
• Piękna historia dla całej rodziny Dziś zapraszamy na film familijny, na który mogą wybrać się całe rodziny. Film, który jest promowany przez media, jako pierwszy film kinowy z osobistym udziałem Papieża Franciszka.
24