Królowa Świata — nr 6(56)/2018Drodzy Czytelnicy Królowej Świata!

Maj i czerwiec to te miesiące, w których gromadzimy się na nabożeństwach. W maju śpiewamy Litanię loretańską, a w czerwcu ku czci Serca Jezusa. W tym szczególnym okresie, już od trzech lat, w naszej parafii po Mszy świętej wieczornej, odbywają się te nabożeństwa, a po nich — adoracja Najświętszego Sakramentu, zakończona Apelem jasnogórskim o godzinie 21.

Ten czas spokojnego wieczoru i ciszy z monstrancją na ołtarzu, staje się namiotem obecności Bożej. Eucharystyczna obecność Chrystusa zaczyna się w chwili konsekracji i trwa, dopóki trwają postacie eucharystyczne. Przechowujemy je w tabernakulum, których żywą obecność zaznacza nieustanne światło. Kult eucharystyczny okazujemy przez przechowywanie konsekrowanych Hostii, wystawianie ich do publicznej adoracji wiernych i obnoszenie w procesjach. Grupa wiernych zawsze obecna jest w naszym kościele, trwając na modlitwie. Tę wieczorną porę, jeden z przychodzących nazwał „adoracją dla zapracowanych”. Wiele dokonuje się tu tajemniczego oddziaływania Chrystusa, na poddających się Jego oddziaływaniu. To, że jest możliwość trwania w ciszy przed Jezusem, dla wielu staje się umocnieniem i pokrzepieniem. Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię (Mt 11, 28).

Św. Jan Paweł II pisał: Kościół i świat bardzo potrzebują kultu eucharystycznego. Jezus czeka na nas w tym sakramencie miłości. Nie odmawiajmy Mu naszego czasu, aby pójść, spotkać Go w adoracji, w kontemplacji pełnej wiary, otwartej na wynagradzanie za ciężkie winy i występki świata. Niech nigdy nie ustanie nasza adoracja!

W czasie wakacji również szukajmy takich miejsc, by pójść i trwać.

Przez cały rok w naszym kościele Matki Bożej Królowej Świata w Radomiu przy ul. Grzybowskiej 22, w każdy piątek jest adoracja Najświętszego Sakramentu od 15.00 do 18.00.

Ks. Mirosław Prasek COr

W numerze:
Artykuł
str.
550. Rocznica przybycia oo. Bernardynów do Radomia
ks. Michał Krawczyk
Działalność społeczno-duszpasterska radomskich bernardynów do 1864 roku Minione ponad pięćset lat historii radomskiego klasztoru, to wiele ważnych historycznych wydarzeń, a także codzienna posługa duszpasterska i charytatywna braci w brązowych habitach. Radomscy bernardyni nie prowadzili parafii, świątynia była usytuowana na terenie parafii pw. św. Jana. Pomimo braku własnej parafii, bernardyni prowadzili działalność duszpasterską przy swoim kościele. Sprawowano Msze św. i nabożeństwa, pielęgnowano kult Męki Pańskiej i pobożność maryjną, głoszono kazania i spowiadano.
4
ks. Jerzy Cedrowski COr
50. rocznica koronacji cudownego obrazu Matki Bożej Świętorodzinnej W dniu 18 sierpnia 1968 roku Ksiądz Kardynał Karol Wojtyła, Metropolita Krakowski oraz Ksiądz Kardynał Stefan Wyszyński, Prymas Polski, dokonali w Studziannie koronacji cudownego obrazu Matki Bożej Świętorodzinnej. Zbliża się 50. rocznica tego niezwykłego wydarzenia.
6
Studziańscy Filipini — Kustosze Sanktuarium
Studziańska Kalwaria wotum na 50-lecie koronacji W Studziannie, na terenach położonych od południowej strony sanktuarium, powstaje plenerowa droga krzyżowa. To wotum wdzięczności na przypadający w tym roku jubileusz 50-lecia koronacji cudownego obrazu Matki Bożej Świętorodzinnej. Czternaście kaplic drogi krzyżowej otoczy dawny plac koronacyjny, który w dniu 18 sierpnia 1968 roku zgromadził ponad 100 tysięczną rzeszę pielgrzymów, uczestników koronacji. Był wśród nich kard. Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II, dziś święty. Był Prymas Tysiąclecia kard. Stefan Wyszyński, kandydat na ołtarze. Był ówczesny administrator diecezji sandomierskiej bp. Piotr Gołębiewski — również Sługa Boży.
7
Katarzyna Bis
Ruch Światło-Życie Ruch Światło-Życie jest chyba najbardziej rozpoznawalną wspólnotą działająca w polskim Kościele. Od ponad 40 lat zrzesza ludzi, którzy chcą umocnić swoją więź z Chrystusem. Jak właściwie powstał ten ruch, nazywany popularnie oazą? Na czym polega formacja w nim?
8
s. Ewa Kukiełka fmm
Paradiso 26 czerwca grupa 13 osób z naszej szkoły wyruszyła w kierunku Gostynia na Paradiso 2018. Jest to spotkanie młodzieży z archidiecezji poznańskiej oraz młodzieży z filipińskich parafii. Łącznie jest nas ok. 450 osób.
9
Anna Czekaj
Kiedy Matka Boża się uśmiecha Objąć, przytulić, osłonić i obronić, to pragnienie każdej mamy w stosunku do swojego dziecka. Uratować, dać szczęście, ocalić. Skoro ziemskie matki tak postrzegają swoje rodzicielstwo, to o ile bardziej troszczy się o swoje dzieci Matka Najdoskonalsza, Matka Boga i Kościoła? Ona też chce objąć, otulić swoim cudownym płaszczem każdego człowieka. Matka chce się uśmiechać patrząc na swoje dzieci. A jakże często, zamiast tego, roni bolesne łzy?
10
Ulice, skwery, zaułki...
Paweł Puton
Płacząca krwawymi łzami Matka Boża z Chustek W tym miesiącu, u progu lata i towarzyszących mu wakacji, chciałbym zaproponować czytelnikom wycieczkę poza Radom, do pewnego niezwykłego miejsca z naszego regionu, kryjącego niesłychanie ciekawą historię. Dodać trzeba, że okazja do odwiedzenia tego miejsca i poznania wydarzeń, które się w nim rozegrały, jest nie lada — dokładnie w tych dniach mija równo 80 lat od niezwykłego zjawiska, jakie miało miejsce w oddalonych od Radomia o około 25 km Chustkach — wsi leżącej przy drodze krajowej nr 7, tuż przed Szydłowcem. O tym niezwykłym zjawisku przed laty usłyszała cała Polska i poruszało ono wyobraźnię i ducha chyba wszystkich rodaków mieszkających w naszym kraju na rok przed wybuchem II wojny światowej.
11
Rośliny wokół nas
Anna Rudny
Ale lipa Lipa to bardzo charakterystyczne drzewo, typowe dla umiarkowanej strefy półkuli północnej. Na naturalnych stanowiskach można ją spotkać w niemalże całej Europie i Zachodniej Azji, aż po Ural. Niektóre gatunki, jak na przykład rodzime w Polsce lipy drobnolistna i szerokolistna, dożywają ponad 500 lat i tym samym są zaraz po dębach najdłużej żyjącymi drzewami liściastymi w Europie. Na świecie występuje około 30 gatunków.
14
red.
Informacje dla narzeczonych przygotowujących się do małżeństwa Katechezy przedmałżeńskie rozpoczynają się po zgłoszeniu przez narzeczonych zamiaru zawarcia małżeństwa w kancelarii parafialnej. W ramach katechezy przewiduje się 10 spotkań.
16
s. Ewa Kukiełka fmm, s. Edyta Siodłowska fmm
JESTEM — Lednica 2018 Mamy za sobą XXII Spotkanie Młodych na Polach Lednickich. Wzięło w nich udział ponad 100 tysięcy uczestników z Polski i z zagranicy. Tematem wiodącym spotkania było słowo JESTEM w trzech odsłonach:
Część I — JESTEM — jak patrzy na mnie Jezus;
Część II — JESTEM — prawdziwe spojrzenie na siebie i innych;
Część III — JESTEM — nowe narodziny.
17
Liliana Terkner
Razem tworzymy rodzinę — festyn PSP nr 33 Wielkie dzieło nawrócenia świata rozpoczyna się od małych nieraz wysiłków, od budowania zgody w rodzinach, parafiach, szkołach.
18
Piotr Domagała, Martyna Turek
„Katolik” na sportowo W niedzielę 10 czerwca wraz z siostrą Ewą i p. Marianem Woźniakiem wybraliśmy się na turniej, który odbywał się w Okuniewie. Podróż trwała około półtorej godziny. Upłynęła nam dość szybko na rozmowach i słuchaniu muzyki. Po podróży zostaliśmy przywitani przez organizatora turnieju.
19
Sylwia Kotowsk-Kieruzel
Dyplomy DSD II wręczone Angielski to mus, niemiecki to plus! — hasło wielokrotnie powtarzane w naszej szkole, zostało przytoczone także podczas uroczystości wręczenia Niemieckich Dyplomów Językowych II Stopnia Konferencji Ministrów Kultury, Nauki i Oświaty Landów Republiki Federalnej Niemiec (DSD II), która odbyła się 19 czerwca w gościnnych progach CXXXVII Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Roberta Schumana w Warszawie.
20
Jakie to dobre — kuchenne smaki
Justyna Czyż
Sos kurkowy Ciepła aura pogodowa, która nas teraz otacza, powoduje jednocześnie, że nie mamy chęci na gotowanie wymagających potraw. Każdy chce zaoszczędzić czas i przeznaczyć go na swoją ulubioną aktywność, np. na świeżym powietrzu. Tym razem nie będę więc namawiać do stania w kuchni godzinami, choć i to może mieć swój urok. Przedstawię zatem przepis na szybkie danie, które nadaje się zarówno na imprezę, jak i codzienne danie obiadowe. Będzie to potrwa z sezonowych grzybów sos kurkowy
23
Z biblioteki Baroniusza
red.
Dzieje Sanktuarium Matki Boskiej Świętorodzinnej w Studziannie Studzianna i jej parafia posiada kilka wspaniałych obiektów sakratnych. Ma przede wszystkim najcenniejszą swoją ozdobę — Obraz Matki Boskiej Studziańskiej, zwany też Obrazem M. B. Świętorodzinnej. Na powstanie dzisiejszego kształtu Studzianny złożyły się jednak wieki nadzwyczajnych wypadków, sprzyjających bądź przeciwnych okoliczności, wysiłków i pracy. Opatrznosć Boża sprawiła, że miejsce to oszczędzały wielkie tragedie i nieszczęścia, mimo to znój pokoleń nieostał się do dnia dzisiejszego w tej postaci, w jakiej wydał pierwszy owoc.
24
Idziemy do kina
Wojciech Sałek
„Jurassic World: Upadłe królestwo” czyli o dinozaurach, które wcale nie wyginęły Minęły cztery lata, od kiedy luksusowy park rozrywki Jurassic World został zdewastowany przez dinozaury i ostatecznie zamknięty. Isla Nublar jest dziś opuszczona przez ludzi, a dinozaury, które przetrwały, próbują poradzić sobie w dżungli same. Kiedy uśpiony dotąd wulkan budzi się do życia, Owen (Chris Pratt) i Claire (Bryce Dallas Howard), za wszelką cenę chcą uratować pozostałe przy życiu stwory.
24