Królowa Ś¦wiata — nr 9-10(47-48)/2017Drodzy Czytelnicy Królowej Świata!

W tym roku minęła setna rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie. To jedno z objawień maryjnych, które zostało w pełni potwierdzone przez Kościół i jest wciąż aktualne. Od maja do października każdego 13 dnia miesiąca w naszej parafii odbywały się nabożeństwa fatimskie. Odmawialiśmy różaniec, idąc procesyjnie z figurą Matki Bożej Fatimskiej wokół naszego kościoła. Natomiast w kościele znalazła swoje miejsce specjalnie zamówiona i sfinansowana przez dwie rodziny z Oratorium Rodzin wystawa okolicznościowa, która powstała przy duszpasterstwie ojców dominikanów na Służewie w Warszawie. Wiele osób skorzystało z treści umieszczonych na planszach. Ponieważ jest to ekspozycja czasowa, postanowiliśmy umieścić jej treść w naszej gazecie, aby jeszcze bardziej przybliżyć orędzie fatimskie. Pochylmy się nad tym wielkim wydarzeniem dwudziestego wieku.

Jest miesiąc październik, który z ustanowienia papieża Leona XIII jest miesiącem nabożeństw różańcowych. Do wielowiekowej tradycji tajemnic różańca, św. Jan Paweł II dołączył tajemnice światła, które umieścił jako drugą część do odmawiana w każdy czwartek tygodnia. Niech lektura naszego pisma wprowadzi nas w nastrój modlitwy różańcowej, która jest streszczeniem tajemnic zbawienia.

Ks. Mirosław Prasek COr

W numerze:
Artykuł
str.
Ulice, skwery, zaułki...
Krzyż znienawidzony i triumfujący W połowie września wspominamy jedno z ważniejszych wydarzeń w historii Kościoła — moment odnalezienia przez cesarzową Helenę drzewa Krzyża Św. Na pamiątkę tego odkrycia, dokonanego 14 dnia tego miesiąca, ustanowione zostało święto Podwyższenia Krzyża Świętego. W naszej ojczyźnie symbol krzyża Chrystusa od zawsze był szanowany i otoczony szczególną czcią. Pomiędzy zdecydowaną przewagą postaw aprobaty dla tego symbolu, zdarzały się jednak także przypadki jawnej nienawiści i agresji w stosunku do znaku męki i śmierci Zbawiciela, umieszczanego w otaczającej nas przestrzeni. W tym roku minęło 20 lat od jednego z podobnych niechlubnych wydarzeń, zaistniałego w naszym mieście.
4
Fatima 1917-2017
100 lat orędzia nadziei i miłosierdzia
— Objawienia Maryi
Dzieci Fatimskie — Dzieci Łaski
— Zawierzenie Maryi i triumf Jej Niepokalanego Serca
— Jan Paweł II Fatimski
— Jej misja trwała 90 lat
— Objawienia po śmierci Franciszka i Hiacynty
— Tajemnice Fatimskie 13 maja 1917 r., gdy w Europie trwała I wojna światowa i postępowała ateizacja wielu społeczeństw, Matka Boża ukazała się trójce pastuszków z Fatimy. Najstarsza Łucja miała w dniu objawienia 10 lat, Franciszek — 9, a jego siostra Hiacynta — zaledwie 7.
6
Franciszek, Hiacynta i Łucja — mali święci z Fatimy Wielu ludzi mądrych i światłych, teologów i historyków Kościoła uważa objawienia fatimskie za najważniejsze ze wszystkich, które miały miejsce na Ziemi. Wielu autorów, badających tamte wydarzenia, pisze, że Światło Fatimy zapalił dla nas Bóg. To ono powinno rozświetlać naszą drogę życia, a im głębszy wokół nas mrok, tym mocniejszy blask objawionej w nim tajemnicy Niepokalanego Serca Maryi. Jakże ogromnego znaczenia nabiera fakt, że Matka Boża przyszła rozmawiać z małymi dziećmi, jeszcze nie chodzącymi do szkoły, przed Sakramentem Pierwszej Komunii Świętej, a To właśnie takich słuchaczy wybrała, aby przekazać światu swoje najważniejsze posłannictwo. Warto poznać ich dzieje, aby móc lepiej zrozumieć wydarzenia, których byli uczestnikami.
14
100 lat Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Radomiu Rok 2017 w świadomości chrześcijan na całym świecie jest przede wszystkim czasem świętowania stulecia objawień Matki Bożej w Fatimie. W Polsce to czas, w którym wspominaliśmy sto czterdziestą rocznicę objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie oraz trzechsetną rocznicę koronacji wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej. Natomiast społeczność mieszkańców Radomia powraca do wydarzenia sprzed stu lat — sprowadzenia do miasta Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia i stworzenia Domu Opieki.
16
Bł. John Henry Newman W młodości uważał, że Kościół rzymski ma związek z Antychrystem. Później odkrył w nim ucieleśnienie Kościoła Chrystusowego. Został katolikiem, księdzem, kardynałem. Nazwany przez papieża Pawła VI „bezpiecznym przewodnikiem”, a przez uczestników Soboru Watykańskiego wielkim „Nieobecnym” i współczesnym „Doktorem Kościoła”. To John Henry Newman, którego 19 września 2010 roku Ojciec Święty Benedykt XVI ogłosił błogosławionym.
18
Ecce homo spotkanie z abp Grzegorzem Rysiem Abp Grzegorz Ryś gościł 10 października u księży filipinów w parafii Matki Bożej Królowej Świata w Radomiu w ramach Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej.
Spotkanie rozpoczęła Msza św. której przewodniczył abp Ryś. W homilii poruszył trudny temat miłości i miłosierdzia okazanego nieprzyjacielowi. „Dacie sobie pomóc waszemu wrogowi?” — pytał arcybiskup.
19
25 lat diecezji radomskiej
Biskupi rodem z terenu obecnej diecezji radomskiej cz. 2 Artykuł ten jest kontynuacją prezentacji sylwetek biskupów, którzy pochodzą z miejscowości położonych na terenie obecnej diecezji radomskiej.
20
Uprzywilejowani świadkowie Tradycji
Benedykt z Nursji Pomimo upływu przeszło tysiąca pięciuset lat Kościół nie zapomniał o św. Benedykcie. Na czym polegała wielkość tego człowieka, co takiego uczynił, że nie sposób go wymazać z historii cywilizowanego świata? Odpowiedzią na to pytanie mogą być słowa papieża Grzegorza Wielkiego, który pięćdziesiąt lat po śmierci Benedykta napisał o nim, że to „Boży człowiek, który zasłynął na ziemi tak licznymi cudami, w nie mniejszym stopniu był ceniony za elokwencję, z jaką wykładał swoją naukę”. Najważniejszym źródłem informacji o Benedykcie jest druga księga Dialogów papieża Grzegorza Wielkiego.
22
Ruch Rodzin Nazaretańskich w naszej parafii Ruch Rodzin Nazaretańskich w Polsce wyrósł z inicjatywy ks. Tadeusza Dajczera (†2009) i ks. Andrzeja Buczela (†1994) oraz grupy osób świeckich, którzy utworzyli w 1985 r. w Warszawie — w oparciu o kierownictwo duchowe — pierwszą wspólnotę ewangelizacyjną. Od 1987 r. Ruch Rodzin Nazaretańskich zaczął dynamicznie rozwijać się w wielu diecezjach Polski, a także za granicą.
23
Jakie to dobre — kuchenne smaki
Z kuchni księży filipinów Zazwyczaj prezentuję Państwu własne przepisy. Tym razem, odwiedziłam kuchnię naszych księży z Kongregacji Oratorium św. Filipa Neri w Radomiu. Z rozmowy z panią kucharką dowiedziałam się, że kapłani najczęściej jadają dania typowe dla codziennej domowej polskiej kuchni. Czasem jednak z okazji dużych uroczystości na stole pojawia się coś wyjątkowego. Podczas jednego z ostatnich takich obiadów została podana zupa krem z pomidorów ze świeżą bazylią i groszkiem ptysiowym. Przemiła pani kucharka zdradziła mi przepis, który dziś Państwu prezentuję.
23
Z biblioteki Baroniusza
Moc milczenia. Przeciw dyktaturze hałasu Milczenie jest obecnością. Jest ono niezbędne, by między Bogiem a człowiekiem zawiązała się więź bliskości. Jest również konieczne, by stworzyć głębokie relacje międzyludzkie, a także nie stracić kontaktu z samym sobą
24
Idziemy do kina
Maksymilian Maria Kolbe na dużym ekranie Dwie korony to pierwszy film ukazujący nieznane dotąd powszechnie fakty z życia o. Maksymiliana Kolbego, począwszy od jego dzieciństwa, aż do heroicznej śmierci. To film o niezwykłym człowieku, który oddał swoje życie, aby uratować inne.
24