Królowa Świata — nr 12(50)/2017Drodzy Czytelnicy Królowej Świata!

Oddajemy do Waszych rąk pięćdziesiąty numer oratoryjnej gazety Królowa Świata.

Pierwszy numer ukazał się w listopadzie 2013 roku. Był on w całości czarnobiały, ale już grudniowy posiadał kolorową, świąteczną okładkę ze zdjęciem z Betlejem. Warto wspomnieć, iż wszystkie zdjęcia umieszczane na okładkach są oryginalne i specjalnie udostępniane przez autorów do naszej gazety. W założeniach naszego pisma wyraźnie ustaliliśmy, aby artykuły były pisane wyłącznie do naszego periodyku. Nakład gazety wynosi od siedmiuset do tysiąca egzemplarzy, w przypadku wydań świątecznych. Koszt druku to 1350 zł. Do każdej edycji dokładamy kilkaset złotych, za wyjątkiem wydań świątecznych, gdzie ofiary pokrywają w całości koszt wydania. Wszyscy autorzy artykułów i cały zespół redakcyjny bezinteresownie pracują na rzecz naszego czasopisma. Te kilka lat przyniosło już ciekawy dorobek formacyjny i informacyjny. Wydaje się on być w przyszłości ciekawym materiałem badawczym. Mamy stałych czytelników i takich, którzy okazjonalnie, będąc w naszym kościele, nabywają gazetę.

Nie udało nam się wydawać pojedynczego numeru każdego miesiąca, stąd zdarzały się podwójne. Cieszymy się natomiast, że pytacie, drodzy Czytelnicy, o kolejne edycje. To mobilizuje do pracy cały zespół. Wszystkim, którzy przyczyniali się i przyczyniają do powstawania miesięcznika, bardzo dziękuję za twórczy wysiłek.

Niech nasza patronka — Królowa Świata, która daje nam Zbawiciela, jedynego Odkupiciela człowieka, otoczy zarówno Twórców gazety jak i jej Czytelników swoją macierzyńską opieką. Wszystkim życzę radosnych Świąt Bożego Narodzenia i błogosławionych dni w całym nowym 2018 roku!

Z ogromną wdzięcznością

Ks. Mirosław Prasek COr

W numerze:
Artykuł
str.
ks. Ireneusz Gizan COr
• Program wizyty duszpasterskiej 2017/18 Uwaga! Terminy wizyty duszpasterskiej mogą ulec zmianie. Bieżący terminarz podawany jest w niedzielnych ogłoszeniach.

Podczas wizyty duszpasterskiej prosimy o przygotowanie: krzyża, Pisma św. oraz wody święconej.

• Kronika parafialna
2
ks. Albert Warso
• W oczekiwaniu na Świętość Ponad 37 lat temu zmarł w domu sióstr Służek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej w Nałęczowie bp Piotr Gołębiowski (1902-1980). Znający go podkreślali, że w jego życiu dostrzegali świętość. Podczas pogrzebu sandomierski biskup pomocniczy Stanisław Sygnet zwracając się do zmarłego mówił w homilii: „W obecnej chwili pożegnania prosimy Cię o błogosławieństwo, które zatrzymałeś sobie nie kończąc nim swej ostatniej Mszy świętej tu na ziemi. Ufamy i wierzymy, że tym błogosławieństwem z Domu Ojca będziesz nas wszystkich wspierał”. Słowa te były subtelnym wyrażeniem pragnień wielu osób, które dobrze znały bp. Piotra Gołębiowskiego i były przekonane o jego świętości. Jakimś naturalnym skojarzeniem jest przywołanie słów kard. Josepha Ratzingera, który na pogrzebie Jana Pawła II mówił o pewności, że zmarły Papież stoi w oknie domu Ojca i błogosławi.
4
Ulice, skwery, zaułki...
Paweł Puton

• Immaculata — Figura Niepokalanej sprzed kościoła oo. bernardynów w Radomiu Okres Adwentu poprzedzający święta Bożego Narodzenia to czas radosnego oczekiwania na przyjście Jezusa. Towarzyszą mu codzienne Msze Święte sprawowana ku czci Najświętszej Maryi Panny — czyli Roraty. W okresie Adwentu obchodzimy jedno z najważniejszych świąt maryjnych, czyli przypadającą na 8 grudnia uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Święto posiada już przeszło 160 letnią tradycję, a jego charakterystycznym rysem jest to, że w wielu miejscach odnaleźć można materialne jego pamiątki w postaci figur Matki Bożej Niepokalanej. Jedna z najcenniejszych tego typu rzeźb znajduje się w centrum Radomia.
6
25 lat diecezji radomskiej
ks. Michał Krawczyk
• Biskupi rodem z terenu obecnej diecezji radomskiej cz. 4 W czwartej, już ostatniej części serii artykułów poświęconych biskupom pochodzącym z ziemi radomskiej zostaną przedstawione sylwetki najmłodszych biskupów, w większości pełniących obecnie swoją posługę:
biskup Stefan Siczek
arcybiskup Wacław Depo
biskup Stanisław Dziuba OSPPE
biskup Radosław Zmitrowicz OMI
biskup Piotr Turzyński
8
Ilona Kozubek rozmawiała z Ewą Ways
• My nie dajemy, my dostajemy W Radomiu od ponad dwudziestu sześciu lat działa grupa hospicyjna przy Caritas. Pracę wolontariuszy dwukrotnie doceniono: w 2007 roku statuetkę „Ubi Caritas” dostały Teresa Urban i Ewa Ways, a w listopadzie tego roku cały zespół został uhonorowany pierwszą nagrodą marszałka województwa mazowieckiego w kategorii „Barwy wolontariatu”.
10
Uprzywilejowani świadkowie Tradycji
ks. Michał Krawczyk
• Beda Czcigodny Mnich benedyktyn, prezbiter, człowiek wszechstronnie wykształcony, jeden z ostatnich ojców Kościoła Zachodniego, doktor Kościoła. Tak pokrótce można byłoby scharakteryzować świętego, który jest mało znany w Polsce, a z racji miejsca posługiwania popularny w Anglii. Od potomnych otrzymał piękny przydomek „czcigodny” lub „wspaniały”. Kim zatem był ten niezwykły człowiek?
13
Z listów misjonarek
s. Kamila Monik fmm
• Święto „MESKEL” w Etiopii Kochani, pozdrawiam serdecznie z Etiopii. Chciałabym opowiedzieć Wam dzisiaj o bardzo ważnym święcie — „odnalezienia prawdziwego Krzyża Pana Jezusa”. Wraz z końcem pory deszczowej rozpoczyna się przygotowanie do święta „Meskel”. Pola pokryte są żółto-zielonym dywanem stokrotek i drzew eukaliptusowych. 26 września możemy spotkać na ulicach ludzi z naręczem żółtych kwiatów, ubranych w piękne, tradycyjne stroje. Mieszkańcy Etiopii od wieków celebrują to święto, na ten uroczysty wieczór zbierają gałęzie i drewno, z których będzie zbudowany stos w kształcie piramidy.
14
Na wielkim i małym ekranie
Maja Janczykowska-Kuna
• Cud wigilijnej nocy Czym są dla nas święta? Czy nadal je przeżywamy? A skoro nawet hołdujemy tradycji, to czy nie zatrzymaliśmy się na kultywowaniu zwyczajów, zapominając o prawdziwej wartości tego czasu? Czy jesteśmy świadomi, że to moment pojednania, przebaczenia i spotkania się z wymiarem, który przekracza nasze codzienne sprawy? Co zrobić ponadto, by nie zgubić się w gąszczu materialnych pokus, często na okazję Bożego Narodzenia popełnianych? I ostatecznie co o nas samych mówi styl, w jaki święta spędzamy?
15
Magdalena Wojtkieiwcz
• O książkach od... kuchni Jedzenie, kuchnia i smak są odbiciem kultury danego okresu historycznego i mówią wiele o gustach naszych przodków. Za pierwszą polską książkę kucharską powszechnie uważa się wydane w 1682 roku „Compendium ferculorum, czyli zebranie potraw” pióra Stanisława Czernieckiego. Sam Czerniecki, kuchmistrz Lubomirskich, w skierowanej do księżny Heleny Tekli Lubomirskiej dedykacji pisał: „Iż jeszcze dotąd naszym językiem polskim, tak potrzebnej rzeczy, żaden przede mną nie chciał pokazać światu, odważyłem się ja, abym pod protekcyją WXM Pani mojej i Dobrodziejki Wielce Miłościwej przy nieudolności mojej, uczyniwszy Compendium ferculorum albo zebranie potraw, polskiemu prezentować światu”. Jednak długo źródłem naszej wiedzy o kuchni staropolskiej była głównie literatura piękna.
16
Rośliny wokół nas
Anna Rudny
• Choinkowe drzewko — świerk Świerk to rodzaj wiecznie zielonych drzew z rodziny sosnowatych. Jego nazwa łacińska oznacza "wydzielający żywicę". Nazywany jest również w niektórych regionach halickiem, smrekiem lub skrzekiem, skrzeczakiem. Drewno świerkowe wydaje charakterystyczne trzaski podczas palenia. Wynika to z dużej ilości pęcherzy żywicznych w nim zawartych. Do rodzaju świerk należy około 35 gatunków np. świerk pospolity, świerk kaukaski, świerk brewera, świerk koreański, czerwony, biały, czarny czy srebrzysty. Gatunki te różnią się między sobą kolorem, twardością, kształtem igliwia, jak również kształtem korony, sposobem ukształtowania gałęzi, rozpiętością czy wysokością.
18
ks. Ireneusz Gizan COr
• Złota kula Caritas Pragniemy poinformować, że nasza parafia otrzymała przyznaną przez „Caritas” Diecezji Radomskiej nagrodę „Złotej Kuli” za prowadzone dzieła charytatywne.

Szczególnie dziękujemy:
Wiesławie Dobrowolskiej
Danucie Mularkiej
Janowi Frączkowi
Krystynie Konarskiej
Henrykowi Konarskiemu
Annie Łochowskiej
Annie Jaworskiej
Sebastianowi Pułce
Andrzejowi Iwańskiemu

oraz
śp. Jadwidze Prawdzie
śp. Stanisławowi Dobrowolskiemu
śp. Marianowi Mularskiemu,

jak również wszystkim aktywnie zaangażowanym w pomoc potrzebującym, prowadzenie jadłodajni i świetlicy, a także licznym ofiarodawcom.
20
Małgorzata Antoniak
• Świąteczna pomoc 9 grudnia dziesięciu wolontariuszy Szkolnego Koła Caritas z Katolickich Szkół im. św. Filipa Neri wzięło udział w zorganizowanej przez Caritas Diecezji Radomskiej świątecznej zbiórce żywności w sklepie Biedronka przy ulicy Zbrowskiego. Tegoroczna zbiórka była już naszą piątą akcją tego typu i okazała się niezwykle owocna, ponieważ dzięki hojności wszystkich darczyńców udało się zebrać aż 5 pełnych wózków długoterminowych produktów żywnościowych, z których przygotowane zostaną świąteczne paczki dla osób potrzebujących wsparcia. Klienci sklepu chętnie przekazywali nam makarony, mąkę, kaszę, cukier, kawę, herbatę oraz inne produkty, a także sporo słodyczy, z których na pewno bardzo ucieszą się najmłodsi odbiorcy paczek. Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim osobom, które wsparły nas podczas tej akcji.
20
Czytelnicy o naszej gazecie
21
A co na to dzieci?
Maja Janczykowska-Kuna
• Gazeta
21
Bożena Sałek
• Wolontariusze Linii Braterskich Serc z nagrodą „Ubi Caritas” W tym szczególnym czasie przygotowania na przyjście Chrystusa, kiedy szerzej otwieramy się na potrzeby innych, dzielimy dobrem i radością, warto wspomnieć o szczególnej nagrodzie, którą otrzymali wolontariusze Linii Braterskich Serc — telefonu zaufania, jaki działa przy Caritas Diecezji Radomskiej od 25 kwietnia 2000 roku. Bezinteresownie od siedemnastu lat około 120 osób różnych stanów i zawodów podejmuje rozmowy z ludźmi znajdującymi się trudnej sytuacji życiowej, potrzebującymi wsparcia i pomocy. W ciągu tygodnia dzwonią rodzice z problemami wychowawczymi, małżonkowie przeżywający kryzysy, uzależnieni, chorzy, samotni — szukając porady specjalisty, terapeuty, duszpasterza. Czasami wystarcza im zwykłe słowo pocieszenia, świadomość, że nie są sami, że mogą liczyć na zrozumienie i dyskretną pomoc.
22
Grzegorz Niemkiewicz
• Wesołych Świąt! Jak rozumieć tytuł? Na pewno nie jest Wam obcy, gdyż obecny właściwie wszędzie: od reklam, przez kartki świąteczne, aż po przypadkowe spotkania na ulicy. Ludzie mówią to praktycznie bezrefleksyjnie. Gdy nie wiadomo, co powiedzieć, czego życzyć, z pomocą przychodzi nam „wesołych świąt”. Nie jest to złe, ani tym bardziej godne nagany. Na pewno lepsze, niż wielkanocne „smacznego jajka”. Slogan ten jednak może stanowić wyjście do dalszych rozważań na temat życzeń świątecznych. Ci, którzy czytali moje poprzednie felietony wiedzą, że moim zdaniem komercjalizacja poważnie wpływa na obchody świąt, niszcząc ich nastrój oraz wypaczając to, co jest w nich najważniejsze. W zamian dają nam owczy pęd, aby kupić jak najwięcej prezentów (niejednokrotnie popadając w spiralę zadłużenia), czerwonego krasnala oraz zeświecczenie świąt.
22
Z punktu widzenia kobiety
Małgorzata Ziewiecka
• Moc w słabości się doskonali Gdzie znajdziecie niepełnosprawnych? — pyta trzydziestoletni Łukasz słuchających go ludzi. Cisza. — Tam, gdzie ich zostawicie - odpowiada z uśmiechem na ustach. Chłopak, którego poznałam ostatnio na jednej z konferencji, od lat siedzi na wózku inwalidzkim.
23
Z biblioteki Baroniusza
Krzysztof Szwarc
• Radość życia James Martin to amerykański jezuita, dziennikarz, wielokrotnie nagradzany pisarz, którego książki tłumaczone są na wiele języków świata. Jego publikacje trafiają na czołowe miejsca najważniejszych bestsellerów.
23
Jakie to dobre — kuchenne smaki
Justyna Czyż
• Torcik kawowy Świąteczna uczta w wielu domach to popisowe potrawy babć, mam i wnuczek. Na odświętnie nakrytym stole przeplatają się dania znane od pokoleń z oryginalnymi, najnowszymi przysmakami. Słowem tradycja łączy się z nowoczesnością.
24
Idziemy do kina
Wojciech Sałek
• Gwiezdne Wojny powracają z Ostatnim Jedi Przepiękna paleta kolorów, ekscytująca przygoda, interesujące nowe postaci i wartościowy rozwój tych dobrze znanych, a do tego motywacje, którym można kibicować — tak o najnowszej części „Gwiezdnych Wojen” napisał jeden z recenzentów (Huffington Post). Czy to może być jakiś argument, aby wybrać się do kina i obejrzeć film „Gwiezdne wojny: Ostatni Jedi”?
24